Fenomén Mareš vs. Kaufland aneb, jak místní nezávislé obchody proměňují čtvrť

IMG_8806

Začal jsem si v Komořanech všímat jedné věci. Před několika měsíci tu vzniklo pekařství s kavárnou (Mareš & synové) a já (ať už na ulici či u Marešů) najednou potkávám násobně víc sousedů, než kdy předtím. Naše čtvrť totiž patří k těm, kde někdo (jakoby) vyhlásil zákaz vycházení …na ulici přes den prakticky nikoho nepotkáte.

Poprvé tak v Komořanech na vlastní kůži zažívám to, o čem léta jenom sním a píšu (např.  Supermarkety vs. nezávislí obchodníciPodpora místních obchodníků jako klíčový krok k přechodu k prosperující společnostiŠestnáct rozdílů mezi Marokem a Španělskem aneb na kontrastech je vidět i to neviditelnéPodpoř svého vinařePodpoř svého kavárníkaDvanáct (utajovaných) faktů o supermarketech, které by mělo znát každé dítě). Fascinuje mě pozorovat, co jediný takový podnik široko daleko, dokáže (v Komořanech funguje jenom Billa, tři vietnamské večerky a 2 hospody).

Proč o tom píšu? Protože tam, kde se lidé znají se žije lépe: Je tam bezpečněji, radostněji, lidé si můžou pomoct (ne všechno pouze kupovat, proto na to non-stop vydělávat). Právě místní podnikatelé, ať už obchody, dílny či další místa, kde „do sebe lidi mohou narazit“ jsou jedněmi z míst, kde vzniká tzv. sociální kapitál, který zvyšuje kvalitu života v obci tak, aby se tam dalo žít a nebylo nutné za životem odjíždět.

Na této zkušenosti mě ze všeho nejvíc fascinuje kontrast života „po Marešovi“ vs. „před Marešem“. Tomu „před Marešem“ říkám „fenomén Kaufland“, což je to co se začne s městem či čtvrtí dít ve chvíli, kdy se někde poblíž otevře supermarket – o tom více zde: Dvanáct (utajovaných) faktů o supermarketech, které by mělo znát každé dítě. Valná většina českých měst by o tom mohla vyprávět.

V obcích a čtvrtích, kde je správná koncentrace „Marešů“ (v Česku například Litomyšl) se žije. Tam, kde je Kaufland (či jiné anonymní řetězce), se bydlí/přespává. To je nejpodstatnější pro děti a staré lidi. Zdravé a šťastné děti totiž nemůžete nikdy vychovat v místě, kde jste obklopení cizími lidmi (o tom více zde: Sami uprostřed cizích lidí). Ani stáří nebude v prostředí cizích lidí šťastné ani zdravé.

Proto jsem za jakéhokoli Mareše více než rád, děkuji jim, že jsou a těším se, že další budou jeho příkladu následovat.

Zde několik fotek od Marešů:

IMG_8807 IMG_8805 IMG_8804

A zde pár fotek dalších nezávislých obchodníků á la Mareš v Modřanech, které se snažím (svými nákupy) podporovat:

IMG_4180

IMG_4181 IMG_4182 IMG_4184 IMG_4185 IMG_4187 IMG_4194 IMG_4484

IMG_20190809_103130

Sdílejte: