cohousing

IMG_8989

Bílou na bílé neuvidíte. Na černé už ale ano.
Člověk potřebuje kontrast, aby zahlédl to, co je natolik časté, že se to stalo neviditelným.
My jsme teď navštívili několik asijských bytových komplexů, které vždy do jednoho pamatovaly, kromě soukromých bytů i na společné, sdílené prostory. Viditelně vědí, že člověk potřebuje k životu víc než se jen zavřít do svého bytu.
Některé prostory a vybavení jsem nafotil. Podívejte se a porovnejte si to s fotkama našeho sídliště v Praze-Komořany.

číst více.. Domov vs. noclehárna aneb bílou uvidíte teprve až na černé

Celý příspěvek

Včera jsme, se třiceti sousedy, večeřeli zase na chodbě našeho paneláčku. Vlastně je to už taková tradice nebo možná souběh dvou. V tomto období totiž pečeme každoročně husy a dosud jsme je  jedli u někoho v bytě. Vloni jsme už ale jednou večeřeli na chodbě a byl to velký zážitek, a tak jsme se letos rozhodli uspořádat na chodbě i ty husy.

číst více.. Sousedská hostina v panelákové chodbě

Celý příspěvek

Povídali jsme si před týdnem s Leo Crlíkem, zakladatelem první české ekovesnice Zeměsouznění. S Mluvili jsme o tom, proč vůbec s ostatními spojit v otázce bydlení síly, co je to komunitní bydlení a v čem se komunita odlišuje od komuny, co je to ekovesnice, co cohousing a jaké jsou jejich plány.

Kromě toho, že jsem v Leovi potkal spřízněnou duši, jsem jim nesmírně vděčný za to, že se do takovéhohle projektu pustili.

Proč? Protože podobně jako bezobalu.org nastartovali před pár lety bezodpadovou revoluci, Asociace lesních mateřských škol školkovou revoluci, Impact Hub Praha revoluci v tom, jak pracujeme nebo Spolkový obchod obŽIVA se nyní snaží nakopnout revoluci ve spolčování, tak tohle může být další malá revoluce, která navíc integruje ty výše zmíněné. Osobně si myslím, že bydlení budoucnosti bude vypadat takhle nějak.

P.S.: Zde Frederic Laloux popisuje, proč je právě ekovesnice třeba pro děti hotový ráj: Deset důvodů, proč vychovávat děti v ekovesnici

Celý příspěvek