Kde kompost můj?

DSCN9858

Dnešní blog je z pera sousedky Martiny Capinové. Týká se našeho komunitního kompostéru pod Modřanským hájem. Ten jsme domluvili v říjnu 2014 s Martinem Hladíkem z úřadu MČ Praha 12. Tenkrát nás bolelo pozorovat, jak bio-odpadky z našich domů končí v malešické spalovně (viz fotografie z našich popelnic na konci článku) a odtud v našich plicích.
Překvapilo mě, jaký zájem o kompost od samého počátku byl – skoro jako v obchodech během černého pátku. O to víc mě šokovalo, že si z našeho zastupitelského úřadu kompostér odvezli (viz fotka místa, kde kompostér stával). Ivan Tataivedoucí odboru životního prostředí u nás na radnici říká: „Důvodem je to, že se nepodařilo naplnit původní záměr, kterým bylo ekologické zpracování rostlinného bioodpadu přímo v místě jeho vzniku a využití vyrobeného kompostu k aplikaci do půdy v okolí kompostéru  bez nutnosti jeho převážení“. Rozumím mu, ale říkám si, čí zájmy ti naši zastupitelé vlastně zastupují, když ty naše ignorují.
Mimochodem „komunitní kompostér“ plní nejenom ekologickou funkci (tj. pomáhá, abych drancovali přírodu míň, než ji dnes drancujeme), ale jak vyplývá z názvu je dalším místem, kde do sebe mohou „narazit“ sousedi, prohodit pár slov, poznat se a udělat zase o krůček dál od anonymního sídliště, kam se jezdí přespávat k domovu, kde se žije…. Dále už jen text Martiny Capinové.

Ano, zmizel! Z posledního „koutu“ Modřan, z ulice Do Koutů, závan radnicí proklamované švýcarské inspirace vyčpěl, jako pára nad hrncem. Otázkou zůstává proč?

Jak mohlo oddělení životního prostředí vůbec povolit tento krok? A občanům říci, že každý má možnost (což je sice hezké) jezdit do sběrného dvora v ulici Gen.Šišky, Modřany. Hrubými počty – a předpokládám, že i zaměstnanci radnice jsou s to, dobrat se podobného výsledku – je zde cca 36 předzahrádek (+ další ve výstavbě)+ 80 balkónů. Většina z nich osázená zelení. „Balkónisté“ nevyprodukují tolik zeleného odpadu, nechme je tedy být. Nicméně i tam (zvláště po letní sezóně) lze nějaký odpad předpokládat. Sekání trávy u předzahrádek  je  v sezóně cca 1 x za 2 týdny (a někdo častěji), sezóna duben-říjen, čili 7 měsíců, cca 30týdnu. To máme 15 týdnů x 36 předzahrádek = (ne)pěkných 540 jízd s trávou do sběrného dvora – z Modřanského Háje. Kompost využívali i lidé z vilek, i pro ně to byla služba. Do toho veškerý další bioodpad ze (zatím) cca 150 bytů. Tento krok shledávám krajně neekologickým!

Možností je několik a já věřím (pevně věřím a doufám, ze zdravý rozum zvítězí nad lhostejností):

1. Kompost bude obnoven (pokud byly důvody zrušení ekonomické, je možností a předmětem diskuze, zda jsou lidé, kteří by kompost využívali finančně participovat), viz. např. www.kompostuj.cz (jako inspirace i doporučení – uzamykatelný kompost z palet se zámkem na kód) + povolení z města, zda by mohl stát tam, kde stál.

2. Oslovit nějakou kompostárnu, která byla vybudovaná z dotaci EU, zda by svážela tento odpad (ale kde lépe by to měli vědět než na radnici?). Od března 2017 bude otevřena výzva č.68, kde město může žádat o dotace na kompostéry (do výše 85% nákladů), ovšem tohle je na iniciativě města.

3. Domluvit se se sběrným dvorem, zda by v sezóně 1 x měsíčně odpad vyvážel, není to daleko a náklady nemohou být neúnosné. A opravdu nejsou : 34 CZK/km dodávka s kontejnerem, celková trasa 4,1km, 280CZK/hod. práce řidiče. Ovšem musí to objednat fyzická osoba. SVJ plati 1100 CZK za každých 100kg nákladu. Fyzická osoba to má zdarma.

4. Každý si „jít po svém“. Toto bylo doporučené řešení pana Ing. Čeňka Klapala z odboru životního prostředí P12. Jinými slovy, každý s předzahrádkou nechť si založí kompost vlastní.

5. Možná se lidé z radnice budou divit, že se odpad vyskytne za ohradou Mostro. K čemuž v žádném případě nenabádám (avšak lidská lenost dokáže být kreativní).

6. Lidé budou biodpad sypat do normálního odpadu (protože komu by se v nekonečných zácpách chtělo pořád jezdit do sběrného dvora).

Každý, nebo alespoň valná většina, chceme, abychom žili v prostředí  na „úrovni“. Začíná to i u výchovy dětí, kterých tu není zrovna málo. Třídění nebo ideálně nevytváření odpadu patří k základním „úkonům“. A biodpad je ve vyspělých zemích běžnou součástí odpadového hospodářství. Když už je tedy z úst radních slyšet ona inspirace Švýcarskem, co bych od radnice čekala? Minimálně zamyšlení, ale hlavně nějaké kroky – udělili jsme povoleni k výstavbě. Hurá! (Zadarmo to nebylo) Radnice získala část pozemku, kde by mělo stát mj. dětské hřiště, které je marketingově používáno při prodeji bytů v Modřanském háji. To je ovšem jiné téma. A jedinou „službou“ města byl onen zrušený kompost. Co tedy město pro obyvatele Modřanského Háje plánuje? Obnoví se kompost v ulici Do Koutů? Co na to Daniela Razková a/nebo Milan Maruštík?

P.S.: Jeden z typických detailů z našich popelnic:

IMG_0273

Toto jsou naše možnosti třídění. Odpad přírodního původu si můžeme od tohoto podzimu kompostovat každý sám, případně vozit do sběrného dvora. Většina volí nejpohodlnější cestu = černou popelnici.

DSCN9857

P.S.: Pozn. Tomáš Hajzler – K Martininým šesti bodům bych dodal sedmou možnost: Vždy, když bude kompost plný, domluvit se s městskou částí a s pár sousedy a kompostér společně vyprázdnit. Je nás tu hodně, kteří by po celodnním vysedávání u počítače za každou fyzickou práci platili zlatem. A je nás tu pár, kteří hledají každou záminku, jak se sousedy něco zažít a lépe se poznat. Víme, že mezi známými se žije líp než mezi cizími. Co na tohle naši zastupitelé? Poskytli by nám 6 x do roka auto s korbou, případně nám poradili, jak obsah kompostéru zpracovat na místě? Děkuji za odpověď.

Sdílejte: