Jižní Bronx v Modřanech

V lednu jsme cestovali po některých velkých městech Spojených států (LA, San Francisco, Vegas a New York) a v březnu jsme pro změnu vyrazili na návštěvu několika velkých měst Japonska (Naha, Kagošima, Hirošima, Kyoto a Tokio). Ač oba státy patří k těm nejrozvinutějším ekonomikám světa, byly to dva naprosto, ale naprosto rozdílné světy.
Jedna z věcí, kterou jsem tam hledal, byly projevy sociálních rozdílů, bídy, tj. i vandalismu (především ničení veřejného majetku). Zatímco ve zmiňovaných městech USA narazíte na lidi bez domova a na počmárané a jinak zničené plochy v podstatě na každém kroku, v Japonsku jsem „graffiti“ našel na jednom místě až na konci našeho pobytu, v Tokiu. Za lidmi bez domova mě musel dokonce zavést kamarád a tam, kde měli být, zrovna žádní nebyli.

Jiný kamarád z Tokia mi vyprávěl o obsáhlé reportáži na hlavní zpravodajské stanici o nějaké počmárané zdi v Tokiu. Reportér se prý zabýval především tím, kdo to mohl udělat. Závěrem bylo, že to musel být někdo z Evropy nebo z USA.

Česko se od devadesátých let začíná podobat USA ve stále větším počtu parametrů. Sloupkař NY Times Thomas Friedman tomu říká, že jsme se stali Američany (o tom více zde). Lidí bez domova tu v novodobé historii nebylo nikdy víc (zde), stejně tak jako ničení veřejného majetku (kterého už tak je míň a míň).

Jel jsem nedávno tramvají z centra Prahy domů do Komořan a napadlo mě zapnout – mezi zastávkou Belárie  zastávkou Nádraží Modřany – kameru. Na výsledek se podívejte v úvodu. Upřímně musím říct, že hoši z Meccy západo-městského vandalismu v jižním Bronxu, by museli uznale pokývat.

Já si s tím dlouhodobě lámu hlavu. Na veřejný majetek si přispíváme. Musíme na něj vydělat, tj. strávit čas nějakou prací, kdy často nemůžeme být se svými nejbližšíme nebo dělat, co bychom si vyloženě přáli. Ten majetek nám má sloužit a já se ptám, proč ho tedy takhle neskonale ničíme? Nebo proč to ničení dovolíme? Čím to, že to v zemích jako je Japonsko, jde? … zatímco u nás to jde od 10 k pěti?

Co myslíte? Jak to chápete vy? Co by se s tím dalo udělat?

Díky, za jakékoli vhledy!

Tady jsem se nad tím zamýšlel už před pěti lety na příkladu jedné vlakové zastávky.

Sdílejte: