Rozjeďme (nejenom) Modřanský blešák!

Snímek obrazovky 2017-09-19 v 14.51.02

Kamarád Michal Poppe ze Zlína, spoluzakladatel Bezobalu Zlín, můj nepřekonatelný vzor minimalistického (a též velmi tvůrčího) života (viz rozhovor s ním níže v tomto textu) mi ukázal facebookovou skupinu s názvem “Bezpeněžní Zlín”. Říkal, že když jim něco přebývá, nabídnou to tam. Naopak, když něco potřebují, napíšou to tam také. V obou případech je to prý otázka minut, někdy hodin, než si věc najde nového majitele. Říkal mi také, že při předávání věcí zažívají často i zajímavá setkání, a že se tak seznamují s novými sousedy.
Všiml jsem si, že podobné skupiny na fejsbuku existují i jinde (např. Bazárek Opava a okolí). Bylo mi líto, že my na jihu Prahy nic takového nemáme (alespoň já o ničem nevím), a tak jsem se rozhodl založit skupinu MODŘANSKÝ BLEŠÁK. Na rozdíl od Zlína je možné tu nabízet či poptávat i za peníze. Tento blog píši, abych vás požádal o pomoc s rozjezdem, neboť to tu bude k něčemu pouze za předpokladu, že sem bude někdo chodit. Proto prosím, nabídněte, čeho vám doma přebývá či co už nechcete a případně se podívejte, co by se vám tu zase mohlo hodit, neboť v každé domácnosti něco chybí a něco zase přebývá. Díky!

Kdo z vás jste tomuto způsobu ještě nepřišli na chuť, zde je pár důvodů, které slyším od těch, kteří bazárkům holdují.

Bazary, bazoše, sekáče, second handy, druhá ruka, blešáky, vetešnictví… ať už tomu budeme říkat jakkoli, bývalo to něco, co v nedávné minulosti využívali spíše ti méně movití, částečně ekologicky založení, okrajově i podivínští sběratelé všeho možného.

Doba se však mění a “druhá ruka” už zdaleka není pro šupáky. Naopak! Stává se pěkně šik.

Jak to?

1) Osvobozující minimalismus: Většina z nás vlastní násobně víc věcí než potřebuje. Už Tyler Durden (Klub rváčů) říkal: “Co vlastníš, tě začne vlastnit.” Stále větší počet lidí si to uvědomuje a proto se tzv. minimalismus (omezené vlastnění) se stává trendem. Jak říká česká antropoložka Kateřina Varhaník Wildová (Manifest disfrutalismu): „V každé domácnosti něco chybí a něco přebývá, takže je vhodné to rozumně přeskupovat. Hospodyně si vymění přebytky švestek za přebytky okurek, vymění si bábovku za vajíčka, od sousedky seženou zavařovačky, aby se nemusely kupovat u Vietnamce a vůbec…“

“Co vlastníš, tě začne vlastnit.” Tyler Durden

2) Originalita: V době stejnosti roste hlad po originalitě. V bazarech najdete ty nejoriginálnější kousky.

3) Služba druhým: Proč házet věci do odpadu (i třeba tříděného) nebo na pochybnou “charitu” (která nevíme, kde končí), když se dají nabídnout jiným a udělat přitom ještě kus práce? Stará nepotřebná věc může někomu ještě parádně posloužit, vy získáte doma prostor a možná i nějakou korunu k tomu (viz posl. bod).

4) Méně toxicity a více eko: Příklad: Nové triko z konvenčně pěstované bavlny = 25 vylitých van vody a 200 toxických chemikálií. Je stále větší počet lidí, kteří začínají své oděvy nakupovat v sekáčích právě proto, aby zbytečně neničili přírodu a své zdraví.

5) Vztahy s druhými: Sigmund Freud radil: Pokud chcete být šťastní, zaměřte se na vztahy a smysluplnou činnost. Zdá se, že právě prodej či darování věcí jeden druhému je velmi dobrá záminka pro to se potkat s podobně založenými lidmi, seznámit se či utužit vztahy.

6) Domácí ekonomika: Ač to ve statistikách zaměstnanosti zatím není vidět, blíží se doba, kdy se schopnost prodávat/nakupovat z druhé ruky bude hodit čím dál většímu počtu lidí. Může to být cesta, jak vylepšit rodinný rozpočet – utratit míň a navíc něco i vydělat. 9 z 10 lidí dnes vydělává na život místo toho, aby žili. Rovnice je to jednoduchá – Čím víc potřebujete nakupovat, tím víc potřebujete vydělávat, čím víc potřebujete vydělávat, tím spíš se věnujete práci, která vás netěší.

Rovnice je to jednoduchá – Čím víc potřebujete nakupovat, tím víc potřebujete vydělávat, čím víc potřebujete vydělávat, tím spíš se věnujete práci, která vás netěší.

Takže tolik k tomu proč si občas zabazárkovat či zablešákovat. Pokud s tím souzníte, pojďme do toho a rozjeďme tu skupinu MODŘANSKÝ BLEŠÁK. Je to určené primárně pro lidi z Prahy 12, ale ve finále v době zásilkoven se může zapojit kdo chce.

Díky za to!

Zde zmiňovaný rozhovor s Michalem Poppe:

Sdílejte: