Domov nebo noclehárna?

IMG_4884

U cukrovaru” a “Modřanský háj„. Dva developerské projekty dvou nadnárodních developerských korporací, které vznikají v 2.-3. dekádě 21. století na jihu Prahy. V jednom bydlím a druhý je od nás, co by kamenem dohodil. 

Oba projekty jsou koncipovány jako velkokapacitní nocležny, tj. maximální počet bytů na metr čtvereční. Nejsou to místa, kde by se mělo pracovat či nakupovat – za tím se má odjiždět jinam. I proto jsou obří parkovičtě na auta klíčovou součástí obou sídlišť. Přesto se oba projekty, v jedné zásadní věci, liší a jsou ukázkou rčení, že “Když dva dělají totéž, není to totéž.” Ba naopak – ty dva projekty jsou jako „nebe a dudy“. 

Modřanský háj má část panelákovou a část, kde jsou menší domky. Cukrovar jsou 100% paneláky. Porovnám s dovolením ty panelákové sekce s důrazem na sdílené prostory, neboť ty jsou tím, co z bytů  na přespání dělá domov. V Cukrovaru najdete dva prostorné vnitrobloky (jeden – viz úvodní fotka), jakási náměstíčka s nespočtem prvků, kde do sebe mohou sousedé “narážet” a vytvářet tak vzájemné vazby, z kterých plyne důvěra a pocit bezpečí, z čehož vzniká tzv. sociální kapitál, který je pak základem pro to, aby se ve čtvrti “dobře žilo”… tj., aby si sousedi mohli pomáhat, aby za vším nemuseli jezdit do obchodu, mohli vypustit děti samotné ven a mít je na očích pod okny, případně si děti navzájem pohlídat, aby se staří necítili osamělí a tak dál. Kromě toho v domech u Cukrovaru jsou prostory na kola (kolárna), kočárkárny, na střechách solární panely, zachytává se tu dešťovka k zalévání,… V Modřanském háji nic takového není.

Podívejte se na pár fotek z prvního náměstíčka/vnitrobloku u Cukrovaru (plus také úvodní fotka) a všimněte si všech těch (konverzujících) lidí a pobíhajících dětských smeček (foceno v pondělí 14.6. v cca 17.30).

IMG_4882 IMG_4885 IMG_4886 IMG_4887 IMG_4890 IMG_4891 IMG_4897 IMG_4896 IMG_4895 IMG_4894 IMG_4893 IMG_4898 IMG_4903

Zde je několik fotek z druhého náměstíčka, které je novější, bez vzrostlých stromů, během slunného dne tedy bez stínu a navíc aktuálně přímo vedle stavby (též blíž frekventované silnice):

IMG_4916 IMG_4915 IMG_4914 IMG_4913 IMG_4912 IMG_4911 IMG_4910 IMG_4909

Na prvním náměstíčku v Cukrovaru je dokonce i jeden/dva nebytové prostory (viz foto níže). V zemích na jih, na západ a často i na sever od našich hranic je toto naprosto běžný fenomém, který je základem proto, aby bylo možné doma i žít – nejenom pouze bydlet. Tyto obchody, dílny, kavárny, nově třeba i sdílené kancelářské prostory a další místní podniky jsou místem, kde místní pracují a nakupují. Nemusejí se tak každé ráno automobilem trmácet pryč a večer se vyšťavení vracet zpět. Bohužel v Česku se staví byty jinde než pracovní příležitosti (kaceláře, továrny,…) a jinde než nakupování (u nás ne drobné krámky, ale supermarkety, nákupní centra).

IMG_4902

Čím méně možností potkat se sousedy, čím více času stravéného mimo domov (vyděláváním,  nakupováním, výlety,…), tím méně možností navázat vazby s ostatními lidmi. Čím méně vazeb, tím více cizích lidí. Cizí lidé nám už z podstaty naší biologie působí latentní stres a zhoršují naše zdraví. Hlavně ale cizí člověk vám zpravidla „dítě nepohlídá a vajíčko nepůjčí“, tj. jste na všechno sami. Na všechno si musíte vydělat, tj. všechno koupit, za vším odjet pryč… Doma jste pak většinu času zavření ve svých čtyřech  stěnách. Co byste dělali venku, když tam nikdo není a není kam jít? Procházet se po prázdných ulicích? Sedět sami na betonu?

To není dobrý život! Podud nevěříte, zeptejte se dětí a starých lidí.

Jak jste na tom s cizími/blízkými lidmi vy?

Snímek obrazovky 2021-06-23 v 12.20.13

Pojďme do Modřanského háje. Foceno o cca 45 minut později než Cukrovar. Obrázek je to však velmi typický. U nás máte většinu dne pocit, že tu někdo vyhlásil zákaz vycházení (i mimo covid). Příčinou je to, že Modřanský háj je doslova a do písmene navržen a postaven jako „přespávací ghetto“. Prvky, které by sváděly lidi dohromady a dělaly ze sídliště domov tu zcela chybí… Posuďte sami:

IMG_4953 IMG_4952 IMG_4950 IMG_4940

Jediná dětská mikro-smečka, kterou jsem v Modřanském háji v čase focení zaznamenal. Jedno ze tří míst, kde děti u nás potkávám.

IMG_4947 IMG_4939 IMG_4936

Toto jsou naše dvě mikro-náměstíčka, na nich betonové kvádry, u kterých bylo slibováno, že budou lavičkami. Jak uvidíte dál, rozdíl mezi re-klamou a skutečností Modřanského háje byl obrovský.

IMG_4933 IMG_4929

Zde jsou detailně naše „lavičky“:

IMG_4938

Porovnejte aktuální betonové kvádry s lavičkami na dvou vizualizacích Modřanského háje (dřevo vs. beton – zdroj: propagační video projektu viz níže)

Snímek obrazovky 2021-06-23 v 12.58.45 Snímek obrazovky 2021-06-23 v 12.58.18

Malá část betonů má i tento kulatý tvar. Potíž s kusy betonu k sezení je ten, že dobře vodí teplotu, tj. v chladu nastydnete a v letním žáru si spálíte zadek.

IMG_4951

Na sídlišti máme i pár klasických kov/dřevo laviček – vždy ovšem v místě, kde (dlouho) sedět nechcete – v průchodu/myší díře, kde nechápete, proč byste měli sedět nebo u nejfrekventovanější vozovky s nulovým stínem.

IMG_4926 IMG_4922

V Modřanském háji je řada lidí, kterým model „noclehárny“ vyhovuje, ale je tu velká část lidí, kteří by si zde přáli žít se vším všudy – rodiče malých dětí, starší lidé, ti, kteří pracují z domova a všichni ostatní, kteří si uvědomují, že být obklopený cizími lidmi je ten nejnezdravější a nejméně radostný způsob života, který je proti lidské přirozenosti. Část z těchto lidí se – potom, co zjistí, že se ocitli v přespávacím ghetu – odstěhuje – část se snaží z noclehárny udělat domov – viz: 23 hacků anonymity aneb Jak z noclehárny udělat domov.

Jedním z důležitých komunitních prvků jsou dětská hřiště. To bohužel zůstalo jen na bilboardu projektu, kde bylo jedním z mnoha lživých marketingových magnetů Avestusu:

IMG_8652

Toto je jeden pokus o nápravu formou svépomoci: Mikro-pískoviště uprostřed betonu.

IMG_4944

Zde hrací deska a tabule (detaily viz zde). Další prvek byla konstrukce na přečerpávání vody – tu ale sousedé odmítli.

IMG_4948 IMG_4945

Developerem slibové dětské hřiště zajistil po deseti letech náš sousedský spolek z peněz komořanské firmy Regulus, bohužel přímo u té nejfrekventovanější silnice, zatím bez stínu.

IMG_4925

Další hacky: Bylinkami osázený pruh půdy a květiny na betonu.

IMG_4921 IMG_4946

Možná máte též dojem, že re-klamní materiály „Modřanského háje“ popisují projekt „U cukrovaru“. Bohužel tak funguje re-klama. Je to opakovaný klam. Místní samospráva, zastupitelstvo na Praze 12 i česká legislativa na to, aby se stavěl domov nedb-ala/á. Kromě toho, že život v noclžním ghetuu stojí za starou belu, se prostě staví byty, které dnes už nejsou domovem, ale na prvním místě investicí, byznysem. To je i důvod bytové krize, která sílí a bude sílit dál. Vlastní bydlení si bude moci dovolit stále menší počet lidí a to s sebou přinese sociální konflikty a snížení kvality života pro všechny. V historii je podobných příkladů hodně.

IMG_4924

Zde se podívejte na propagační video Modřaneského háje, které slibuje mimo jiné kavárnu, lékárnu a další nebytové prostory, jejichž klíčový význam pro kvalitu života jsem už zmiňoval.

Toto byla například slibovaná kavárna:

n-21f28573cae14cb9b0bc53b0e35ed5fc

A toto je dnešní realita. Místo kavárny, lékárný a galerie je uvnitř garáž, zvenku beton porostlý břečťanem:

IMG_4931

Kromě toho máme na sídlišti dva (d-v-a !!!) další nebytové prostory. Oba jsou miniaturní a vlastní je nějaká soukromá osoba. V prvním je nepořádek a visí na něm cedule k pronájmu, druhý má zatažené „žaluzie“.

IMG_4932 IMG_4934 IMG_4935

Tohle nám slibovali: Snímek obrazovky 2017-04-12 v 8.22.34 Snímek obrazovky 2016-04-03 v 15.12.03

Dokonce za to dostali medaili (prý??):

IMG_1369

Toto je realita:

DGet5pRUIAAY0Dy

Jsem jediný, kdo developerskému tažení napříč Českem, té likvidaci krajiny a lidských životů diví nebo nás je víc? Jsem jediný, kdo se diví tomu, že to, co bývalo domov jsou dnes 4 stěny, do kterých se investuje s cílem vydělat jako by to byly akcie?

Kam se poděl život? Co na to děti a staří lidé? Co s tím?

Tomáš HajzlerLinkTreeFBIGLiYTZprávy ze životaKnihy
Moje nová kniha Dobrý život ve stínu konzumní společnosti.

Sdílejte: